fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Instagram’da yarışma düzenleme + dikkat çekmenin sırları

Instagram’da reklam vermenin ve potansiyel müşteri çekmenin bir çok yöntemi vardır. Instagram’da Reklam Metotları başlıklı makalemizde bunlardan kısaca bahsetmiştik. ( aktif link)

 Şimdi bu metotlardan biri olan yarışma düzenleme yöntemini daha detaylı olarak ele alalım. Her şey oldukça basit : yarışma, size potansiyel müşteri olabilecek yeni takipçiler kazanmak ve onların ilgisini sayfanıza çekmek amacıyla yapılır.

Bu tarz yarışmalar insanları birbirine yakınlaştırır. İnsanların sizin sayfanızda birbirleri ile iletişim kurmasına vesile olur, bunun yanısıra eklentiler yeni bir telefonla senkronize edilse bile sizin paylaşımınız her zaman ekte kalır.

Dikkat : Yarışma !

Yarışmalar ses getirir, bu nedenle sık sık ama yoğun olmayacak şekilde yarışmalar düzenliyoruz. Ancak 2 binden az takipçisi olan profiller için yarışma düzenlemiyoruz, çünkü yeterli bir sonuç alamayız. Biz ise iyi sonuç almanın peşindeyiz.

Yarışmanın gerçekleştirilmesi için üç seçeneğimiz var. Ideal bir dünyada her üçüne de sahip olmalısınız.

Biz ödül veriyoruz, ancak siz bir şeyler yapın

Çok basit ve abartılı olmayan bir yarışma düzenlemek. Ödülü kazanmak için, katılımcılar kendilerine verilen bir görevi yerine getirmek zorunda.

Mesela, bir paylaşımın altına yorum atılabilir. Herhangi bir kelime yazıp, cümleye tamamlama ya da istenen bir konu ile alakalı fotoğraf çekme gibi yarışmalar olabilir. Konu tamamen yaratıcılığınıza kalmış! Mesela, görev, bir fotoğrafa 3 arkadaşı ekleme olabilir.

Bu tarz yarışmalara katılmanın daha kolay yolu – beğeni bırakmaktır. Bu eylem kişiyi otomatik olarak katılımcı yapıyor.
Dahası fazla zaman almıyor ve diğer yarışmalarla kıyaslandığında erişim oranı maksimum seviyede. Gerçekten ilgi oranı çok büyük oluyor.

Her yarışmada olduğu gibi, sizin de yarışma kurallarınız olmalı.

  1. Yarışmanın düzenlendiği profili takip etme şartı.
  2. Beğeni / Yorum / Şiir yazma ( Katılım için sizin tarafınızdan seçilecek bir konu hakkında )
  3. Yarışmanın sonunda kazanana direk ulaşabilmek için profil açık hesap olmalıdır.
  4. Sonuçların açıklanmasından sonraki 5 saat içinde ödülün nasıl alınacağının açıklanması gerekmektedir.

Her katılımcı, ödülü alabilmek için, kuralları harfiyen yerine getirmeli. Bu nedenle de katılımcılardan beklenenler detaylı bir şekilde açıklanmalı.

İnsanlar çok farklı, herkesin modern telefonları ya da sosyal medyayı kullanabilme becerisi farklı. Bazıları ise hiç anlamıyor. Yarışma kötü giderse şaşırmayın, çünkü sizin potansiyel müşterileriniz bu tarz etkinliklerden hoşlanmıyor olabilir.

Mesela şöyle bir hedef kitlemiz var: büyük sayıda takipçisi olan girişimciler…Siz de tahmin edersiniz ki böyle kişiler beğeni bırakmak, repost yapmak gibi onlara sıradan gelen şeyleri yapmayacaktır. Zaten Instagram’da da çok az geziniyorlar.

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »