fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Instagram’da profilin oluşturulması ve sunumu

Geleneksel bir işi sunmak Instagram’da iş yapmaktan daha zordur. İlk etapta size satış getirecek bir web sitesi oluşturmalısınız, daha sonra satış noktaları, ofis yerleri, merchandising ve hizmet vereceğiniz yerin atmosferi üzerinde düşünmelisiniz. Instagram’da ise sadece bir hesabınız ve ürünleriniz var. Müşterilerinizle olan tüm karşılıklı iletişimleriniz ise sosyal medyada. Bunun bu şekilde olması süreci oldukça basitleştiriyor ve esas olarak tek bir şeye indiriyor ; marka yaratmak

Markanızın sunumu ne kadar ışıltılı ve zengin görünürse, o kadar çok üzerinize ilgi çekebileceğinizi unutmayın. Gerisi sizi desteklemelerine kalıyor. Şimdi, size marka sunumunda esas alınması gereken unsurları anlatıyorum:

 • Adlandırma ( Naming). Marka adı basit ve akılda kalıcı olmalıdır;
 • Logotype ( ya da amblem). Görsel olarak markanızla ilişkili olmalı;
 • Konumlandırma. Kendinizi müşteriye nasıl göstermek istediğinizi düşünün;
 • Kurumsal Kimlik. Renk gamı, ön ayarlar, iletişim biçimi; 
 • Slogan.  Ürünü, rakiplerinizden daha ilgi çekici hale getirin.
 • Ve daha böyle gider… Markanızın unsurları üzerinde ne kadar çok çalışırsanız, o kadar fazla rakipleriniz arasında fark yaratır ve gri alan arasında kaybolmazsınız. 

Profil oluşturma 

Instagram’a kayıt olduğunuz sırada, varsayılan olarak kişisel profili seçin. Ancak, aktivasyon işleminden sonra, ayarlar bölümünden farklı profil türleri seçebilirsiniz. Ürün ya da hizmet satışı olacaksa; iş profili, reklam alarak gelir elde edilecekse; blog yazarı profili seçilmeli. Bu profiller, ziyaretçi istatistiklerini görme, reklam bütçelerini kontrol etme, hedef kitleyi düzenleme gibi  çok fazla olanaklar sağlıyor.

Profil oluşturmadan Instagram’da iş geliştirmeye çalışmak paranızın ve emeğinizin havaya uçması demektir. Bu konu ile alakalı şöyle bir istatistik var: müşteri satın alma kararını 3 saniye içinde alıyor. Bu demek oluyor ki, 3 saniye içinde müşteriye ürünle alakalı tüm önemli bilgileri sunmalısınız. Bu nedenle sayfanızı bu esasa göre düzenlemeniz önemlidir. 

 • Nickname. İnsanlar sizi takma adınıza ( nickname) göre tanıyacaklar ve arama motorunda aratacaklar;
 • Profil resmi (avatar).  Akılda kalıcı bir logotype oluşturmalı ve profil fotoğrafı olarak onu kullanmalısınız;
 • Bio. Kısa ama öz olarak işiniz hakkında bilgi vermelisiniz.  Bilgilerinizi yapılandırırken emoji ve hashtagler kullanın;
 • Bağlantı linki. Farklı iletişim kanallarının entegresi için sayfanızdaki profil başlığına bağlantı linkini ekleyebilirsiniz.
 • İletişim biçimleri. İş iletişim bilgilerinizi belirtin: telefon ya da elektronik posta.

Genel olarak, Instagram’da iş yapmak için takdirinize kalmış çok fazla yöntem var. Bunları maksimum verimlilikte kullanın. Aynı şekilde yapacağınız yayının nasıl görüneceğini ( bloklar, satranç vs.. ) ve nasıl bir stil kullanacağınızı ( gradyan, hazır ayarlı, şablon) düşünün. Daha sonra postların yazım stilini belirlemelisiniz, temalı hashtagler ve konumlar bulmalısınız. Bu, erişim ağınızı artırmanızda ve profilinize yeni takipçilerin ilgi göstermesinde yardımcı olacak. 

Eğer hesabınızı daha fazla güçlendirmek istiyorsanız, profilinize çoklu buton eklemenizi tavsiye ederim. Bu şekilde, insanlar sizinle doğrudan messenger üzerinden iletişime geçebilirler ve siz de bir yerine birkaç bağlantı paylaşmış olursunuz. 

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »