fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Instagram hakkında en çok sorulan sorular

Instagram’da iş kurma etaplarını detaylı olarak anlattım. Şimdi ise bu konu üzerine en çok sorulan soruları cevaplama sırası…

1. Kimse beni takibe almıyor, ne yapabilirim?

Belki hesabınız, yaptığınız paylaşımların şüpheli bulunmasından dolayı yasak hesaplar sırasına düşmüş olabilir. Belki de içeriğiniz yeteri kadar iyi değildir. Mesela sayfanız bugun insanların hoşuna gidiyor, ama yarın gitmiyor olabilir. Bunun cevabı çok,  bu makale de zaten bu konuda size yardım etmek için yazıldı. Bu makalede yazılanlara bakarak, hiç çekinmeden proje taslağınızı hazırlayın ve uygulamaya koyun. 

2. Neredeyse tüm gelirimi reklamlara harcıyorum, ancak hala sonuç alamıyorum. Neden?

Sebebi birden fazla olabilir: yanlış reklam ya da kampanyaların yanlış yürütülmesi, yanlış hedef kitle vs…Reklam için yatırım yapmaya devam edecekseniz, en azından bir kere de olsa bir uzmana danışın.O, sizin için öncelikle bir profil analizi, pazar ve müşteri araştırması yapar ve hazırlanması gereken reklam kampanyalarının ana hatlarını belirler. Devamını kendiniz getirebilirsiniz…

3. Bütün reklam türlerini kullanıyorum ancak en iyi sonucu hangisi veriyor anlamıyorum. 

Tüm reklam araçlarını aynı anda kullanmanız kullanıcılar üzerinde ters tepki yaratabilir ve reklamın verimini azaltabilir. Sadece bunlarla kalmaz, hesabınızdaki yüksek hareketlilik şüphe çeker ve hesabınız bloke olabilir. Unutmayın ki, asıl mesele miktarda değil, niteliktedir.

4. Sıfırdan nasıl takipçi çekerim?

Birinci seçenek – adım adım hesabınızı geliştirmek. Öncelikle sayfanızda 10-15 post oluşturun, daha sonra  başka sayfalar üzerinde kendinizi göstermeye başlayın. 

İkinci seçenek – yine aynı şekilde 10-15 post ekleyin. Sonra blog yazarlarından, postlarınızı beğenmesi için reklam alın. Sonrasında ise mobil uygulama üzerindeki ‘ Tanıt ’ butonu yardımıyla aynı hedef kitleyi arayabilir ( algoritma, beğendiğiniz kişinin kitlesini hedef alır ) ve bu şekilde adım adım neticeler alabilirsiniz.

5. Profilimi ücretsiz olarak nasıl tanıtabilirim?

En başta anlattığım gibi, bizzat kendiniz hedef kitleyi takip edebilir ve sayfalarına beğeni bırakabilirsiniz.Ya da birtakım servisler kullanabilirsiniz. Pratikte herkesin, denemek için, 7-14 günlük ücretsiz bir kullanım hakkı var. Şu anda sektörde o kadar çok servis var ki, sırasıyla her birini deneseniz birkaç ay eder. 

6. Hangi andan itibaren reklam vermeye başlayabilirim?

Reklam bütçeniz el verdiği sürece, herhangi bir zamanda reklam verebilirsiniz. Ancak, sayfanızda sadece 2-3 post  ve çok az takipçiniz varsa, bu durum reklam üzerinden sayfanıza gelenleri tedirgin edebilir. Bu nedenle, reklam vermeden önce, sayfanızda iyi bir içerik oluşturmuş olmanız ve  başka kullanıcıların hikayelerinden (stories) üzerinden reklamla gelmiş, misali 1000 aktif kullanıcınızın olması daha uygun olacaktır. 

Instagram’da iş kurma sürecinin, tipik ve geleneksel yollarla yapılan işlerden daha kolay olmadığını görmüşsünüzdür. İyi bir gelir elde etmenin tek yolu, hesabınızın insanlar tarafından talep görmesidir. Bunun yanı sıra profili korumak için, onu geliştirmeli ve tanıtmalısınız. 

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »