fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Projenin içerik planı ve hedef kitleyle karşılıklı iletişim

Instagram’da sadece içerik paylaşmak yeterli değildir. İçeriği kaliteli hale getirmeli ve düzenli olarak yayımlamalısınız. Daha önceden paylaşım planı oluşturulmuş bir içerik planı hazırlamak size bu konuda yardımcı olacaktır. Böyle bir planı geliştirme esnasında şu noktalara dikkat edilmelidir:

 Paylaşım tarihi. Paylaşım zamanını, müşterilerin aktif bir şekilde online olduğu zamanlarla eşleşecek şekilde ayarlayın. 

  • İçerik biçimi : satış odaklı, eğlendirici ve bilgilendirici nitelikteki postları karıştırarak kullanın. 
  • Karşılıklı etkileşim kanalı. Instagram’da Hikayeler ( stories ), feedler  ve IGTV üzerinden kitle ile karşılıklı iletişime geçebilirsiniz. 
  • İçerik. Kullanıcılar ilk etapta paylaşımdaki resme sonra ise metne bakarlar. 

Lifehack. Zamandan tasarruf etmek için gecikmeli paylaşım özelliğini kullanabilirsiniz. Gecikmeli post için bir çok servis mevcut. 

Eğer bir blog yazarı iseniz, içerik planı ikinci planda kalır. Çünkü blog yazılarında güncel olmalısınız, daha önceden hazırlanmış şablonlar uygun olmaz. Ancak, bir iş yapıyorsanız şablon mantığıyla çalışılabilir. ( istisnalar olabilir )

Kitle ile karşılıklı etkileşim

  • Günlük postlar: İş profilleri için, kendinizle alakalı ya da  çalışanlarınız veya ürününüz hakkında günde 2-3 post paylaşmak yeterlidir. 
  • Diyalog: Firmanız, ürününüz ya da herhangi bir olay hakkında kullanıcılardan görüşlerini bildirmelerini rica edin. 
  • Hikayeler (Stories): Kullanıcılara yaptığınız işin sürecini ya da yeniliklerinizi gösterin. Anket yapın ya da ‘ iyi günler ‘ vb.. dilekler dileyin. 
  • Konum etiketleme ve hashtagler: Konum etiketleyerek dikkati üzerinize çekin, takipçilerinize onlarla aynı heyecanı taşıdığınızı gösterin.
  • Canlı yayın: Takipçilerinize, iş yerinizin nasıl göründüğünü, nasıl hizmet verdiğinizi ve ürünü nasıl ürettiğinizi vb… gösterin. 
  • Yarışmalar: Hakkınızdaki bilgileri paylaşarak yayan takipçilerinizi ödüllendirin. 

Tabii ki yarışmalar düzenlemeli ya da karşılıklı PR / partnerlik gibi çalışmalar da yapmalısınız. Ödülü, bilhassa sizin kriterlerinize göre aktif sayılabilecek kullanıcılara vermeyi unutmayın. (sadece bir ‘teşekkür‘ ya da hediye)

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »