fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Gölge bandı nedir, nasıl kontrol edilir? Gölge bandına düşme sebepleri

Süper bir yazı yazdınız, üzerine güzel bir fotoğraf eklediniz ve Instagram’da paylaştınız. Hashtag’leri de yerleştirdiniz, şimdi de beğeni, yorum alma telaşı içerisindesiniz. Ancak, beklediğiniz tepkiyi almak yerine takipçilerin yetersiz ilgisiyle yetinmek zorunda mı kalıyorsunuz? Tebrik ederim! Siz gölge bandına düşmüşsünüz…

Gölge Bandı: Gölge bandına düşmek, sizi takip etmeyen kullanıcılara erişiminizin azaltılması ya da paylaşımlarınızın kısıtlanması demektir. 

Instagram’da gölge bandı nedir? Basit bir dille anlatmak gerekirse, paylaşımlarınızın ‘ önerilenler ’ arasında ya da hashtagler’de gösterilmemesidir. Bu durumda, takipçi feedlerinde paylaşımlarınız çok az yer alır. 

Gölge bandı nasıl kontrol edilir?

İstatistikler, gölge bandını kontrol etmenize yardımcı olabilir. Bu nedenle, mutlaka, bir işletme ya da blog yazarı hesabına sahip olmalısınız, çünkü  istatistikleri bu şekilde görebilirsiniz. Bu noktada herhangi bir problem yaşamadığınızı umarak, konuya geçiyorum.

Hesabınızın gölge bandına düşüp düşmediğini ya da hesabınızın Instagram yöneticilerinin antipatisine maruz kalıp kalmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz? Aslında bu çok kolay! Gölge bandına düştüğünüzü gösteren göstergeler şöyle ;

  • Post ve storylerinizin erişim alanının açık ara düşmesi, takipçi hareketlerinizin neredeyse sıfıra düşmesi;
  • Post istatistiklerinde hashtaglerin çok az olması;
  • Paylaşımınızın bireysel ya da düşük frekanslı hashtagler ( 1000 posta kadar )  ile birlikte görünmemesi.
  • Harici kullanılan istatistik servisleri, erişim ağı, beğeni ve takipçi ilgisindeki net azalmaları gösterir.

Önemli. Blog yazarları üzerinden reklam vermeyi düşünüyorsanız, gölge bandı kontrolü yapmanız zaruri bir önlemdir. Bunun için, hesap istatistiklerini mutlaka sorgulayın. 

Gölge bandına düşme sebepleri

Gölge bandı diye bir şey gerçekten var mı? Evet, daha kısa bir süre öncesine kadar, Instagram çalışanları böyle bir bant oluşumunu kabul etmiyordu. Ancak, Şubat 2019’da, kendi resmi sayfalarında kullanıcıların bu konudaki varsayımlarını dolaylı yoldan doğrulayan açıklamalar yaptılar.

 Ancak gölge bandına düşmek, göründüğü gibi korkunç değil! Sadece sosyal medya kurallarına uymak gerekiyor. Bu nedenle gölge bandı üzerine tüm gerçekleri anlatıyorum: Gölge bandına neden düşülür, ondan nasıl kurtulunur ve önlem yöntemleri.

Gölge bandı altına düşme sebepleri

 ‘Neden benim hesabım gölge bandında?’ Bu mantıklı sorunun oldukça yaygın bir cevabı var. Gölge bandına düşmek, sosyal medya kurallarının ihmal edilmesine karşı bir ceza önlemidir. Buna dayanarak, Instagram kalitesiz içerikleri ve ‘ arkadaş topluluklarını’ kaydetme işlemini filtrelemeye çalışıyor. 

‘Hiçbir kuralı ihmal etmedim, ama neden hesabım gölge bandına düştü?‘ Çoğu kullanıcı nedenler üzerine düşünür ve tahminler yürütür. Haydi, Instagram’da gölge bandına düşmenize yol açan esas sebepleri inceleyelim; 


Sebep


Açıklama

Hile botlarıTek seferde ve aynı anda sayıların ( takipçi, beğeni vs..) birden artması. Böyle bir hile, reklam ve tanıtım çalışmalarınıza bir fayda getirmez ve Instagram tarafından da ciddi bir şekilde cezalandırılır. Zaten böyle bir hile yapmaya karar verdiyseniz, bunu adım adım ve sistematik bir şekilde yapmalısınız

Harici servisler

Örneğin, massfollowing, massliking, masslooking ya da auto post yayın sistemi
Bu tip sosyal medya metotları ‘ şüpheli hareketlilik ’ ( başka birisinin sizin hesabınızdan girişi yapması gibi… ) olarak algılanır ve bloke yer.
Toplu şekilde  takibi bırakma

Onlarca ya da yüzlerce kullanıcı bir anda sayfanızı takip etmeyi bırakıyorsa, özelliklle bu durum giveaway’den sonra çok olur, gölge bandına girmeniz kaçınılmaz olur. Çünkü, bir kerede bu kadar çok sayıda kullanıcı takibi bırakıyorsa sayfanız ilgi çekici değil demektir.
Hesabınızın şikayet edilmesi

Bunun neden olduğunu anlamak çok zordur. Sıkıntı, içerikte mi yoksa art niyetli kullanıcılar mı var bilinmez ama Instagram, topluluk ortamlarını kesinlikle izlemektedir. Bu nedenle yüksek sayıdaki şikayetler gölge bandına düşmenize sebep olabilir.
Limitlerin artması

Instagram’da yaptığınız her paylaşımın geçici filtrelere sahip olduğu bir sır değil. Bu şekilde, yöneticiler şüphe uyandıran paylaşımları inceliyorlar. Eğer hesabınız bir saat içinde 60’dan fazla posta beğeni yaptıysa ya da 80 hesabı takip etmeye başladıysa şüphe çeker, çünkü  bunun bir insan tarafından yapılamayacağı sistemde açık bir şekilde görünür. 
Aynı hashtagler

Bu, her postta aynı hashtagleri kullanmanız demektir. Yani, bir anda 30 post paylaşıyorsunuz ve yorumlarda bunu yineliyorsunuz.  Instagram politikası böylesine eşsiz metin ya da fotoğrafları hemen selamlıyor(!). Bu durum hashtagleri de ilgilendiriyor.
Çok kullanılan hashtagler

Bu, altında milyonlarca paylaşımın yapıldığı hashtagler kullanmak demektir. Aslında siz sadece daha fazla kullanıcıya ulaşmak istiyorsunuz, ancak Instagram algoritmaları kendine has bir sistem üzerinde çalışır ve bu tarz popüler hashtagleri sıkça kullanırsanız paylaşımınızı ‘ alakasız içerik ‘ olarak görür. Bu nedenle Instagram ya bu paylaşımları siler ya da paylaşım kısıtlaması getirir. Bununla beraber, kullandığınız diğer masum hashtagler de zarar görebilir. 

Bu arada, hashtagler hakkında son bir şey ; Riskli hashtaglerin sayısı toplamda 120 binden fazla. Gölge bandına düşmemeniz için, size böyle bir ‘ yasaklı hashtag’ listesi satın almanız teklif edilirse çok dikkatli olun! Sizi kandırmaya çalışabilirler.

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »