fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Instagram’da maske oluşturmak – artılar ve eksiler.

Artılar

Instagram’da maske yüklemek, reklam ve tanıtım metotları arasında en uygun ve basit olanıdır. Birçok kullanıcı, maskelerin, herkesin koşulsuz kullanması gereken harika bir  araç olduğunu düşünüyor. ( diğer metotlarla birlikte)

Maskeler, sadece temalı kişisel bloglar için değil, büyük markalar için de ücretsiz bir reklam ve tanıtım yöntemidir. Çoğu durumda da etkili bir yöntemdir.

Profilin erişim ağı. Maske uygulanmış kullanıcı storylerinde üst sol köşede kullanıcının adı yazar. Paylaşımı oluşturan kişinin nickname’i üzerine tıklarsanız, maske sosyal medyada yayılır ve bu da profilinizin erişim ağının genişlemesini sağlar. 

Viral efekti. Maske paylaşan kişinin profilini takibe alma zorunluluğu eskidendi, ancak insanlar alışkanlık gereği sayfanızın yeni takipçisi olur. Dahası, hiç reklam yapmadan takipçi sayınızı artırmış olursunuz. 

Ürün sunumu. Maskeleri, misal olarak sunum mankeni mantığında kullanabilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize ürünü kendi üzerlerinde ‘deneme’ şansı vermiş olursunuz. Mesela yeni bir saç modelini ya da aksesuarı…Bu satışlarınızı yükseltir. 

*Markaya karşı ilgi. Ad maskesi yapın ya da markanızın yerel sloganını veya onu çağrıştıracak öğeleri ekleyin.  Bu, kullanıcılarda markanıza karşı bir sadakat duygusunun oluşmasına yardımcı olur.

Medyada haber paylaşımı. En iyi maskeler medya temalarında bir örnek olabilirler. Ya da siz kendiniz onlara ücretli olarak materyal teklif edebilirsiniz. Kaynak linkleri ise projenize olan ilgiyi artıracaktır. 

*Gelir elde etme araçları. Maske oluşturma becerisi paraya dönüştürülebilir. Örneğin, insanların’ kendi kendilerine’ maske oluşturmayı öğrenebilmeleri için kurslar başlatabilirsiniz ya da sipariş üzerine maske yaparsınız ( markalar artık sıklıkla bu tip maske uzmanları arıyorlar).

Eksiler

Eğer madalyonun diğer tarafı bilinmiyorsa, Instagram’da maske kullanmak bir probleme yol açabilir. Bu nedenle, bu uygulamanın negatif yanlarını sizinle paylaşıyorum.

Erişim ağının düşmesi. Kullanıcıların sayfanızı takibe alma alışkanlığı problem yaratabilir. Paylaşımlarınıza bakmayan takipçiler, sizin takipçi listenizde faydasız bir şekilde asılı kalır, ki bu da erişim ağınızı azaltır;

Kitleyi püskürtmek. Maskeleriniz hedef kitlenin hoşuna gitmeyebilir. Reklam ve tanıtım stratejilerinizi benimsemeyen takipçiler sayfanıza gelebilir;

Yabancı uyruklu kullanıcılar. Rus hesaplarında arap asıllı takipçiler şaşırtıcı olabiliyor. Reklam verenler onları bot olarak algılıyor. (onları silmek iyi olacaktır);

Reklam maliyeti. Yukarıda sıraladığım bütün maddeler, profilinize olan ilgiyi düşürdüğü için reklam bedelinizi de düşünür. Reklam verenler için ilgi çekiciliğiniz kalmaz.

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »