fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Faydalı blog mu, ansiklopedik blog mu?

Şimdilerde Vikipedi tarzı bloglarla kimseyi şaşırtamazsınız. Çünkü hemen hemen her şey zaten vikipedide ücretsiz olarak anlatılıyor.

Bu alanda göze çarpmak için kişisel markalar harekete geçiyor. Ancak kişisel bir içerik paylaşmak o kadar da kolay bir şey değil. Bir kişi bir marka adını taşıyorsa, bu artık kişiselleştirmedir. Markanın bir misyonu varsa ve tercihen bu misyon storytelling ( hikaye anlatma ) olduğunda, kişisel marka oluşumu için mükemmel bir temel ortaya çıkar. Dolayısıyla, buradan şöyle bir soru çıkar; Blog için faydalı bir içeriğe ihtiyaç var mıdır? Varsa nasıl bir içerik olmalıdır?

Faydalı bir içerik mutlaka gereklidir. Ancak bu fayda da farklılık gösterebilir. Karşılaştırın lütfen : ‘ Zayıflamanın en iyi 5 yöntemi ’- faydalı. ‘ Yünlü bir kazağı çamaşır makinesinde yıkadım ve 3 beden küçüldü. Nasıl bir yıkama hatası yaptım? ’- bu da faydalı.

İlk olayda, kuru bir sunum ve bilgiyi sıralama mantığı var. İkincisinde ise, sonunda faydalı bir çıkarım yapabileceğimiz bir olay, yaşanmış bir hikaye anlatımı var : Yünlü kazaklar sadece elde yıkanabilir! 

Bu iki posttan hangisi kullanıcılarda etkin bir tepki isteği uyandırır ? ‘ Teşekkürler, faydalıydı ‘ gibi yüzeysel yorumlar  ya da insanların paylaşımı hiç ses etmeden sadece kaydetmesi etkin bir tepki olamaz. Bu yüzden, doğru cevap ikincisi!

Hikaye anlatımlı post, yünlü kazağını yıkamayı düşünen insanlarda yankı uyandıracak ve bu insanları global bir hata yapmaktan kurtaracak. Kullanıcı aynen şöyle diyecek ;  – vay be, çok teşekkürler! Az kalsın Love Republic / Zara kazağım küçülecekti! 

Bu hatayı daha önce yapanlar ve aynı duruma düşenler ise ; ‘ – aynen öyle, evet, bende de oldu ve kazağımı küçük kız kardeşime vermek zorunda kaldım’ gibi yorumlar yapacak.

Boş bir zamanında, şöyle bir yayın akışına bakmaya karar veren kişi ise bu repostları, arkadaşlar arası tavsiyeleri ya da ‘ ah! aynısı başıma geldi, aynen katılıyorum, kazakları yıkamak için öneriler’ gibi yorumları da görecektir.Netice olarak, fayda esasları şunlar olabilir : 

Netice olarak, fayda esasları şunlar olabilir : 

  • motivasyon
  • modu yükseltme
  • bir şeye karşı ilgi uyandırma
  • ilham
  • destek
  • tavsiye
  • bir şeye karşı uyarı… (çamaşır makinesinde kazak yıkama)
  • problem yaratabilecek noktaların açıklanması
  • memnuniyetle vakit geçirme imkanı ( yetenek, sanat )

Bu arada, fayda sağlamak birkaç konuda olabilir. Deneyin ve deneyimleyin!

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »