fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Medya kite neler yazılabilir? +7 esas

Hazırlanmış bir meyda kit, potansiyel ortaklarınızı işbirliğine teşvik edecek tüm gerekli bilgileri içermelidir. Bunun yanı sıra bu bilgiler belge içinde kolay ulaşılabilir olmalı, potansiyel ortağınız uzun süre bilgi almak için uğraşmamalı. Daha iyi anlaşılması için Forbes dergisinin medya kitini örnek olarak alalım ve içeriğini inceleyelim. 

1. Ana başlık sayfası 

Ana başlık sayfasında firmanın adı ve akılda kalıcı görseller yer almalıdır. Geriye kalan herşey tercihe bağlı olarak tasarımcı tarafından belirlenir. Forbes iddialı ifadeler kullanmaktan hiç çekinmez : ‘ Girişimciler arasında bir dünya lideri ’. Bu şekilde de mükemmel bir ilk izlenim oluştururlar.

Bu arada, insanların firma yöneticileriyle iletişime geçebilecekleri iletişim bilgilerini başlangıç ekranına koymak, harika bir adımdır. Ana başlık sayfası iki ana işlevi yerine getirmelidir : Firmanın ( SMI ya da blogun ) adını duyurmak ve firma üzerine dikkat çekmek. 

2. Proje bilgisi 

Kısaca firmanızdan bahsedin. Ne iş yapıyorsunuz, firmanızın amacı ve sunduğu olanaklar gibi… Bunu kısa bir geçmişle anlatabileceğiniz gibi tamamen günümüze odaklı olarak da anlatabilirsiniz. Esas olan, kısa olmasıdır. Maksimum 3 küçük paragraf olmalıdır. Daha fazlasını kimse okumaz.

Aslında bu bölüm ‘ elevator pitch /  asansör sunumu’ ile kıyaslanabilir. Yani varsayımsal olarak, bir asansör yolculuğu süresince ( 15-20 saniye ) projeniz hakkındaki maksimum bilgiyi anlatabilmelisiniz.

Forbes bu bölümü medya kitinde ilk izlenimi yaratmak için kullanır. Çünkü adınız herkes tarafından biliniyor olsa da insanlarla tanışmak bir kibarlıktır. 

3. Sayılarla istatistiksel bilgiler verme

Erişim ağı ve görüntülenme analitikleri, insanların medya kitlerini okuma sebebidir. Burada özellikle temel avantajlar olarak sunulması gereken veriler ; ziyaretçi sayısı ve aylık total okuyucu sayısı, sosyal ağlardaki (Facebook, Instagram, Twitter vb..) takipçi sayısı, yayımlanan post sayısı…

Projenizin işlevi hakkında bilgi veren tüm rakamları yazmak boşuna yapılmış bir hareket değildir. Yani, iyi bilinen reyting platformlarında yüksek bir puanınız varsa ya da yüksek oranda olumlu eleştiriler almışsanız, bunları da yazın!

Medya kitler, firma ya da blogunuz hakkında ilk izlenimi verir. Zamandan ve kaynaktan tasarruf edersiniz. Temel bilgilerin verildiği bölümler sayesinde iş ortaklarınız gerekli tüm bilgileri edinir. Medya kitinizi kendiniz yapabilir ya da bir uzmandan yardım alabilirsiniz. 

4. Hedef kitlenin nitelikleri 

Bu bölümde, hedef kitledeki kadın ve erkeklerin yüzdesi, kullanıcıların coğrafi konumları, çoğunluğun meslek ve hobileri hakkında minimum düzeyde rakamsal bilgiler verebilirsiniz. 

Analitiklerin izin verdiği ölçüde ayrıntılı açıklamalar vermenizi tavsiye ederim. Bunun yanı sıra dikkat çekmek istediğiniz önemli noktalar varsa onları da belirtebilirsiniz, yani sadece rakam olması şart değil.

Mesela Forbes, rakamlar dışında şöyle bilgiler paylaşıyor ; Dergi, milenyum çağının en büyük kitlesi tarafından okunuyor. Okuyucuların büyük çoğunluğunu ofis çalışanları, yatırımcılar ve iş sektöründeki IT departmanı yöneticileri oluşturuyor. 

5. İşbirliği seçenekleri 

Bu, en yoğun bölümdür. Özellikle bu bölümde kendi iş koşullarınızı sunmalısınız. Hiç çekinmeden çalışma koşullarınız,ı maksimum düzeyde, açık ve net bir şekilde anlatmalısınız : iş teklifinizin özü, ana noktalar ve fikirler, müşterinin alması beklenen sonuçlar vs… 

Bu temel sonuçları kafamızdan yazamayız, böyle analizler daha önce gerçekleştirilmiş entegrasyonlardan alınmalı. Elimizde böyle sonuçlar yoksa bir şey yazmamalıyız.

Küçük ve orta ölçekli blog ya da firmaların, iş tekliflerinde, işbirliği opsiyonlarına göre  bir fiyat politikası sunması ya da en azından potansiyel ortakların değerlendirmesi için bir fiyat listesi ( en düşük fiyattan en yükseğe kadar ) göstermesi daha iyi olacaktır. Bu basit adım sayesinde, size işbirliği için başvuran insanlar zaten daha en baştan fiyatlarınızı kabul ederek gelmiş olacaklar.

Bu arada, işbirliği formatınız gereği bazı özel koşullar ya da teknik gereklilikleriniz varsa bunları da önceden belirtiniz.

6. Başarılı entegrasyonlar

Bu kısım, bir önceki paragrafa ekleme niteliğindedir. Sunduğunuz referanslar, sizinle daha önce çalışmış ve pozitif sonuçlar almış diğer firmaları gösterir.

Forbes gibi pazar devleri, işbirliği teklifleri için herhangi bir referans göstermeyebilir. Ama siz Forbes değilseniz, göstermelisiniz. Aksi takdirde, potansiyel ortağınız kendisine gelir sağlayabileceğinize nasıl inansın ki ?

7. İletişim Bilgileri 

İletişim bilgileri genellikle medya kitin sonunda gösterilir, ancak Forbes bunu ilk başta gösterdi. 

Bu şekilde de mümkün. Önemli olan iletişim bilgilerinin hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabilir olmasıdır. Bu bölümde birkaç uzmanınızın iletişim bilgilerini de paylaşmanızı öneririm. Özellikle e-mail adresi ve kurumsal telefon numarası göstermek iletişimi hızlandırır.

Yukarıda anlatılan esaslar, medya kitlerin olmazsa olmazlarıdır. Ancak siz kendi tercihinize göre başka bölümler de ekleyebilirsiniz. 

Örneğin, firma ya da projeniz hakkında kısa bir hikaye, bir yöneticinizin hazırladığı ’hoşgeldiniz’ konuşması, farklı grafik ve diyagramlar, ortaklarınız için ek avantajlar gibi ilaveler yapabilirsiniz.

Aslında her şeyi anlatabilirsiniz, ancak bu ‘ her şey ‘ kesinlikle potansiyel işiniz için fayda getirmeli. 

İlave olarak ekleyeceğiniz bilgiler medya kitin kısa ve öz olmasına engel olmamalı. Küçük bir blog için hazırlanmış 35 sayfalık bir sunumu kimse okumayacaktır. 


Author avatar
Şükran Hacı
Translate »