fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

#Hashtag – TOP’a giden yol

Her gün internette bir şeyler arıyoruz. Daha önceden bu işlemi her koşulda olağanüstü bir arama motoru olan Google sayesinde yapardık. Ama artık durumlar değişti. Bir çok insan firma ve ürünlere bakmak için sosyal ağları kullanmaya başladı. Bunu da hashtagler aracılığıyla yapıyorlar. Bu nedenle hashtag nedir, tam anlamıyla ele alalım. Hashtag niçin bize lazım anlayalım. #İş #hayatınız  #için #fayda #getirir mi öğrenelim.

Uzun uzun övgü dolu sözcükler etmeyeceğim, hemen kariyer için faydasını anlatmaya geçiyorum. Herkesin kavradığı anlamda hashtag nedir, önce bunu bir tanımlayalım. Size en iyi 3 açıklamayı sunuyorum: 

1. Hashtag – Kafes (hash) ve eklenti ( tag ) kelimelerinin birleşimidir;

2. Hashtag – mikroblog ve sosyal ağlarda gezinmek için kullanılan bir kelimedir.

3. Hashtag – seçilen bir aramada kısaca neyin olduğunu açıklayan bir etikettir. 

Örneğin; Google’da yeni bir telefon almak istiyorsanız, arama motoruna ‘ Iphone X satın al’ yazıyorsunuz.

Ama sosyal ağlar ya da mikrobloglar üzerinde bu aramayı yapmak isterseniz şu şekilde aratmalısınız; #iphonexsatinal, #ayfonx, #iphoneX, #iphonesatinal. Benzer hashtagler de var… 

Sosyal medya ağlarının arama çubuğuna bunları yazarsanız, aradığınız bilgiyi sınıflandırmış olursunuz ve karşınıza sadece iphone ile alakalı sonuçlar çıkar.

Tabii ki bütün hashtagler size fayda sağlamayacak, bunlar satış uzmanlarının özel pazarlama hileleri. Bu konu hakkında yazılmış şu yazıyı okuyabilirsiniz. ( aktif link )

Eğer hashtag’in ne olduğunu ve ne işe yaradığını kavradıysak, şimdi bu sistemin nasıl çalıştığını ele alalım. 

Tek bir kelimeye tıklayarak, içinde o kelimenin yer aldığı tüm paylaşımların listesini nasıl görürüm? Neden bazı paylaşımları yukarıda, bazılarını ise aşağıda görüyorum?

Şu anda her bir hashtagi çapaya benzetebiliriz. Görsele # işareti ile birlikte belirli bir kelime eklediğiniz anda, bu paylaşım hiperlink bir arayüz statüsüne girer. Bu hiperlinke tıklanıldığı zaman aramada paylaşımlar görürsünüz. İşte burada bir detay var! Farklı sosyal ağlar hashtag paylaşımlarını belirli bir sıralamada yayımlıyor. 

1. Twitter’da bir hashtagi olan tüm paylaşımlar yayımlanıyor ve bunları nasıl görüntüleyeceğinize siz kendiniz karar veriyorsunuz.  Sadece en popüler olanlarını okuyabilir ya da en yeni videoları izleyebilirsiniz.

2. Facebook ve Instagram’da hasgtage göre arama işlemi farklı (ve özel) bir prensibe göre çalışıyor. Üst sıralarda en popüler, en çok beğenilen, en çok yorum almış ve kaydedilmiş paylaşımlar yer alıyor.

Tüm sosyal ağlarda farklı aktif hedef kitleler bulunur, bu da demek oluyor ki herkesin kendisine ait bir hashtagi var. Bir yerlerde elbise satışlarıyla ilgili etiketler daha çok yer alırken, başka bir yerde hukuki hizmetler hakkında yorumların bulunduğu etiketler daha baskın olabilir. Bu bilgi, sosyal ağlarda içerik planı hazırlarken iş sahipleri için küçük bir ipucudur. 

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »