fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Instagram’da Landing sayfası nasıl oluşturulur?

Ben aktif bir Instagram kullanıcısıyım ve evet hiç saklamayacağım fanatik bir şekilde onun sadık bir hayranıyım. Başka kullanıcıların profillerine bakmayı seviyorum. Ama daha çok, kötü resimlerle donatılmış profiller değil de özellikle güzel tasarlanmış profiller hoşuma gidiyor. Hepsinden çok, firmaların Instagram’daki landing sayfaları bende saygı uyandırıyor. 

Instagram’ın bir çok sırlarından ve hilelerinden biri olan landing ya da landing sayfaları, sadece mini versiyonu olan tek sayfalı sitelerdir.

Şöyle bir soru doğuyor; böyle amaçlar için web sitesi varken neden bir landing sayfası yapayım? Cevap vereyim; insanlar sosyal ağlarda gezinirken başka sitelere geçmeyi sevmiyor. 

Demek ki başarı oranını yüksek tutmak için, web siteye benzer bir landing sayfa oluşturuyoruz. Ancak, bu sadece Instagram’da mümkün! 

Böyle bir sayfa sayesinde ve  farklı stratejiler yürüterek amaçlarımıza ulaşabiliriz. İşte o stratejilerden bir kaçı: 

  • Bu sayfa üzerinden Instagram massfollowing özelliğini ayarlıyorsunuz ve insanlar kendilerini takip etmeye başlayan kişiyi merak edip sizin sayfanıza yöneliyor.
    Ve burada, güzel ve etkili bir şekilde yapılandırılmış, tüm sorulara cevap veren bir sayfa görüyorlar. 
  • Paylaştığınız postlara ‘ daha fazla bilgi al ’ çağrısı ekliyorsunuz ve bu link oluşturduğunuz landing sayfasına açılıyor.
    Instagram’da başka sayfalar için aktif link paylaşılamadığı için bunu bu şekilde yapıyoruz. Sosyal ağlar içinde başka sayfalar için aktif bağlantı bu şekilde kolayca paylaşılabilir.

Landing sayfalarının tek eksisi,’ Call To Action / harekete geç çağrıları ’nın bulunmamasıdır. Bu nedenle, bunu yapabilmeniz için size birkaç alternatif bulduk:

1. Sayfanızı iş profiline çevirin.

2. Açıklamalarda (başlıkta) iletişim bilgilerini verin.

3. Görsellerin içinde iletişim bilgilerini verin.

İlginç bir bilgi daha ; insanlar periyodik olarak görsellerden en azından birine tıklıyorlar, bu nedenle her bir fotoğrafın açıklamasına bir call to action çağrısı yapmanızı tavsiye ederiz.

Landing sayfası nasıl oluşturulur?

Şahsen bir landing sayfası oluşturmak benim ilgimi çekiyor. Bunu kendi kendime düşündüm, ancak böyle bir sayfayı asıl müşteriye yapmak gerekiyor. İnternette landing sayfası oluşturmak için sizi adım adım yönlendirecek normal talimatlar yok. Ama aslında her şey çok basitmiş…

Materyalleri hazırlıyoruz 

Başlamadan önce herşeyi hazır etmelisiniz. Bunun için çok fazla zaman harcamanız gerekiyor.

  1. Tüm landing sayfasını yerleştireceğiniz bir Instagram hesabı açmalısınız. Hesabınızın ‘ izlenmeyen hesap’ olması lazım ki bloke uygulanamasın. Bu nedenle Install-shop sitesini kullanmanızı tavsiye ediyorum.

2. Siteniz görsel formatta olmalı. Landing, siz nasıl karar verdiyseniz aynen o şekilde oluşturulur. Bu nedenle bu işe maksimum düzeyde sorumluluk gösterin.

3. Fotoğrafları kırpmak için özel bir servis kullanın. Bunun için mevcut servislerin hepsi aynıdır. Mesela; https://postcron.com/image-splitter/en/ . Bu servisin bir artısı ücretsiz ve online çalışmasıdır.

Her şeyi hazırladıktan sonra, işe başlayabiliriz. Kafanızda herhangi bir sorunun kalmaması için tüm adımları detaylı bir şekilde gözden geçirelim.

1.Tasarım görselinizi hazırladınız. Şimdi yükseklik ve genişlik ölçülerini ayarlayın ; 640 ya da 1080 piksel olmalı. Ben, ikinci opsiyonu kullanmanızı tavsiye ederim, çünkü yüksek pikselli fotoğraflar daha iyi görünecektir. Neticede genişlik 1920 ya da 3240 piksel, yükseklik ise herhangi bir ölçüde olsa bile eşit sayıya bölünür.

2. Fotoğrafı kırpması için servise yükleyelim ve gerekli kısımlara istediğimiz sayı değerlerini yazalım ( genişlik için 3 ve yükseklik için toplam sayı ) ve ‘ start / başla ’ butonuna basalım.

3. ‘ Download / İndir ’ butonuna basın ( eğer her şey sizin için uygunsa ). Arşivlenen dosya bilgisayarınıza kaydedilir, sizin için geriye kalan tek şey ise dosyayı açmaktır. 

4. En temel olan ; Landing’i hesaba yüklemektir. Her şeyin güzel olması için, resimleri ileri ve geri olarak yüklemelisiniz. Bu çok önemlidir. Yüklemeyi çift yönlü yapıyoruz. Eğer elinizde 100’den fazla fotoğraf varsa, muhtemelen 50 – 80 fotoğraftan sonra Instagram sizi engeller ve 24 saat içinde bütün görselleri yükleyemezsiniz. Bu nedenle bu işi 2-3 günde yapın. 

Bütün görselleri yükledikten sonra hoş bir tatminlik duygusu sizi beklemektedir ; az önce Instagram’da ilk mobil landing sayfanızı oluşturdunuz. 

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »