fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Viral pazarlama araçları

Bu bilgi verme yöntemine göre, çoğunlukla insanlar video izliyor. Aslında bu tarz format üzerine çalışan yüzlerce yöntem vardır.

Viral pazarlamanın şu anda kullanılan en popüler araçlarını inceleyelim: 

1. Virüs etkisi yaratan videolar

Daha düne kadar kimsenin tanımadığı, Enjoyker takma adlı bir delikanlı  Shia LaBeouf’un ünlü videosunu (Just do it) aldı ve ona remix yaptı…ve sayfada 5 milyon görüntüleme aldı.  

Şimdi başka videolara aynı şekilde remix yapıyor ve milyonlar tarafından izleniyor. Henüz izlemediyseniz, işte çalışmalarından birini görebileceğiniz bir link; 

2. Virus etkisi yaratacak resimler

Fotomontajlar, komik capsler, internet geyikleri…İdeal olan kendi görselinizi oluşturmaktır. Ama hızlı bir şekilde internette viral pazarlama olayına girmek istiyorsanız, virüs etkisi yapacak son dönem trend olmuş internet geyiklerini kullanmak en iyi ve hızlı yöntem olacaktır. 

3. Metin paylaşımları (virüs etkisi yaratacak metinler)

Yazma işi zordur ancak okumayı seven kullanıcılar arasında bu tarz yazılı paylaşımlar çok hızlı yayılır. Hikaye anlatıcılığına (storytelling) güzel bir örnek – ‘ ifşaat yazarlığı / muckraker journalism) 

4. Virüs etkisi yaratan uygulamalar

Virüs etkisi yaratan uygulamalara en basit örnek olarak Instagram’ı verebiliriz. Kendi yazımda da yazdığım gibi ( altta ), büyüme oranı yarım yıldan az bir zamanda 70 milyon kullanıcıdır. 

Virüs etkisi yaratan uygulamalara örnek olarak şu iki programı da verebiliriz ; Prisma (fotoğraflarınızı resim biçimine dönüştürüyor) ve  MSQRD ( akıllı telefonunuzun kamerasıyla yüzünüze bıyık, sakal, ve daha başka şeyler ekleyebilir ve gerçek zamanlı olarak uygulayabilirsiniz. )

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »