fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Viral pazarlama hakkında bilmemiz gerekenler

Ben bunu bilerek söylemiyorum, ama Jeffrey Rayport ‘pazarlamanın virüs etkisi’ adlı makalesini yazarken ilk defa ‘viral pazarlama’ ifadesini kullandı ve pazarlamada virüs etkisi yaratan 6 maddeyi sıraladı. Doğruyu söylemek gerekirse, inat ve sabırla, uzun süre bu 6 esası aradım ve sonunda buldum. 

1. Ürün ve hizmet tanıtımı ücretsiz olarak yayılıyor.

Herkesin para kazanma arzusu içerisinde olduğunu çok iyi biliyorum. Hemen ve hızlıca  para kazanmak istiyorsunuz.  Ancak ‘ucuz’ ve ‘çok karlı’ ifadeleri bilinçaltımız tarafından ‘ücretsiz’ ifadesine göre daha olumsuz olarak algılanır. 

2. Mesajlaşma kolay ve doğal olmalıdır.

Hiçkimse klavyeyle dans etmemeli! Daha basit anlatmak gerekirse, insanlar sizin içeriğinizi paylaşmak için bir ya da maksimum iki kere tıklama yapmalı. Daha fazla değil! 

3. Viral reklamın yerleştirildiği kanalın ziyaretçi artış hızı. 

Reklamın beklenmedik bir şekilde virüs gibi yayıldığını ve yerleştirildiği bloga insanların akın etmeye başladığını düşünün. Peki blog bu kadar ziyaretçi akınını kaldıramaz ve çökerse? Bütün her şey mahvolur! Kartopu etkisi yarıda kalır ve reklamın virüs gibi yayılması da sona erer. 

4. Basit insan duyguları esas alınmalı.

Sıradan insana ne gerekir? Zenginlik, şan, şöhret, saygı… ya da sadece en basitinden bir arkadaşınıza şaka bile yapabilirsiniz. İşte içerik oluştururken bu tarz kavramları kullanın!

5. Geniş kitlelere yayılabilen kanalları deneyin. 

Her şeyi doğru düşünüp uygulasanız bile, Facebook gibi sitelerde tutulmayan bir video formatınız varsa reklamının popülarite kazanmaz.

6. Kendinize ait olmayan bir kaynak kullanmak.

Justin Bieber’in nasıl meşhur olduğunu hatırlıyor musunuz? Youtube’da yayıldı patladı. 

Bu da çok mantıklı. Zaten hazırları varken neden kendi kaynaklarınızı kullanasınız ki?! Sadece burada esas olan şey ‘biraz yardım almak’

Viral pazarlamanın araçlarını, kanallarını ve 6 temel kuralını artık öğrendiğinize göre, geriye kalan tek şey bu bilgileri unutmamak ve icraate dökmek. Sonrasında reklamınız virüs gibi yayılacak.

Son olarak, Old Spice videosu paylaşıyorum. Videoda komik bir stille tanıtım yapıyorlar.

Bunun dışında ilginç bir hamle daha yaptılar; kullanıcı yorumlarını ele aldılar ve belirli kullanıcılara komik ve esprili bir şekilde cevap videosu çektiler. 

Bu formatta yapılan yaklaşık 200 videodan sonra, reklamı yapılan deodorantı satın alma isteği bariz bir şekilde arttı. 

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »