fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Virüs etkisi yaratan pazarlama / Viral reklam+4 avantaj

Kendi kendine yayılan, virüs etkisi bırakan içeriklere bayılıyorum. Siz herhangi bir içerik (post ya da video) oluşturuyorsunuz ve o sosyal ağda sizin katılımınız olmadan kendisi yayılıyor. 

‘İnsanlara ulaştı’ adıyla gelen bildirimi ne anlama geliyor? Dahası bu şey bir dakika içinde geometrik ilerleme hızıyla yayılıyor. 

Ben bu yazımda virus etkisi yapan bir pazarlamadan ya da başka bir deyişle viral pazarlamadan bahsedeceğim. 

Viral pazarlama insanların hoşuna giden bir bilgiyi yaymasıyla oluşur. Aslında ilgisiz görünse de insanlar bu şekilde farkında olmadan bir marka ya da ürünün reklamını yapmış olurlar. 

Aslında bu, genel olarak her iş sahibinin pembe rüyasıdır. Öyle bir reklam olsun ki, hem insanlar hem de rakip firmalar, herkes bu reklamı konuşsun!  Peki bu nasıl olabilir? Sırasıyla anlatıyorum…

‘ Viral pazarlama’ nın geçmişi aslında çok değildir. 1996 yılında Harvard İş Okulu’nda bir profesör tarafından ortaya atılmıştır.  

‘Viral pazarlama’ ifadesini daha sonra İngiliz bilim adamları da kullanmaya başladı. ( Bu ifadeyle, viral marketing üzerine yazılan bir çok makalede karşılaşıyoruz, ve üzerine verilen bir çok örnek var ).

Jeffrey Rayport isimli bir bilim adamı bir makale yazdı ve ilk defa bu makalede ‘ viral pazarlama’ ifadesi kullanıldı.

Şimdi dikkat! Daha ilk etapta bu kavramın, yayılma aracı insan olan bir tip reklam olduğu anlaşıldı. Bu tarz reklamlardan gelen bir bilgiden etkilenip bunu daha sonra başka insanlara yayacak potansiyele sahip insanlara hitap ettiği gayet açıktı.

Yani, bir kar topu gibi ivme kazandıkça büyüyen bu tip reklamlar kendi gücünü de arttırarak hareket eder. Ama şimdilerde bu kavram artık kendi anlamını biraz yitirdi.

Dünya pratiğinde, viral pazarlama, eğlenceli ve faydalı bilgilerin hedef kitle arasında insandan insana yayılması olarak açıklanıyor. Yani bir reklam türü olarak kabul edilmiyor ve özellikle de bu yüzden çok fazla yaygın. 

Viral pazarlama için4 avantaj

Acaba insanlar  neden klasik reklamları değil de virüs etkisi yaratan reklamları tercih ediyorlar? Küçük işletmeler için gerçek bir kurtuluş olan bu tarz reklamların, klasik reklamlara göre, en azından 4 avantajını sıralıyorum: 

1. Reklamın oluşturulması ve yayılması klasik reklamdan bir kaç kat daha ucuzdur. 

Aynı reklamları televizyonda verirseniz, büyük miktarda paralar ödersiniz. Sadece reklam videosunun oluşturulmasına değil, yayınlanmasına da…Eğer bu, viral reklam olsaydı videonun oluşturulmasına sadece kuruş harcardınız, yayınlanmasına ise…pratik olarak hiçbir şey! İnsanların ilgi göstermesi sayesinde bedava olacak.

2. Tüketiciler üzerinde negatif duygular ya da tedirginlik uyandırmaz.

Bunun ilk sırada gelen sebebi, videonun reklam olarak değil de ilgi çekici bir haber olarak algılanmasıdır. Her ne kadar absürd görünse de, bu tarz reklamların hedef kitlenin markaya ya da ürüne karşı olan sadakatini arttırdığı durumlar bile var.

3. Sansür ya da reklamcılık yasalarına maruz kalma ihtimali çok düşüktür.

Viral pazarlamanın bir başka iyi özelliği daha var ; yasaları ne kadar ihlal eder ve yasaklı olursa bir o kadar ilgi çekici oluyor ve yayılımı artıyor. Bu tarz reklamların yayılımı daha hızlı oluyor. 

4. Doğru hazırlanmış bir reklam uzun süre gider. 

Trendler gelir geçer, ancak iyi hazırlanmış  bir viral reklam uzun süre yaşar (tabii ki ebediyen değil). 2-3 yıldan fazla olmamak kaydıyla viral pazarlama örneklerini gözlemleyebiliriz. 

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »