fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

#Hashtag nasıl kullanılır?: navigasyon, tanımlama ve ilgi çekme

Sosyal medyada bir işletmeyi tanıtmak reklamını yapmak, kendinizi tanıtmak ve yeni müşteriler çekmek için mükemmel bir yöntemdir. Bu nedenle artık  çoğu insan sıklıkla blogger olmaya başladı ve işletmeler de bu alana daha fazla yatırım yapıyorlar.

Ve bilhassa hashtagler, kullanıldıkları zaman paylaşımın etkinliğini oldukça artıran ve büyük kullanıcı ilgisi çeken araçlardır. Hashtaglerin nasıl kullanıldığına dair size birkaç örnek sunuyorum. 

Varyant 1 – Navigasyon

Siz, işletmeleri dolaşarak gıda analizi yapan popüler bir blog yazarısınız.

Gezdiğiniz işletme ile alakalı bir paylaşım yaparken, özel bir başlık kullanıp, hashtag ekleyebilirsiniz. Böylelikle gezdiğiniz işletmeyi ve üretimini gözden geçirmek isteyen takipçilerinize bir kolaylık sunmuş olursunuz. 

Örneğin, #burger_elestirmeleri ya da #Istanbuldayemekyiyorum hashtaglerini kullanabilirsiniz. Yaratıcılığı yüksek ve basit hashtagler kullanmanızı tavsiye ederim. Çünkü başka hesaplarla kesişirse, anlamı kaybedersiniz.Kelimelerin yazılışı zorsa, insanların aklında kalmaz ya da sizi bulamazlar.

Varyant 2 – Tanımlama

Siz, yarışma düzenleyerek hesabınızı tanıtmak isteyen bir işletmesiniz. Yarışmanın etkinliği yüksek olsun diye özel bir hashtag kullanıyorsunuz.

Yarışmayı kazanmak isteyenler mesajın altına kendilerini yazıyorlar. Bir çok yarışmada böyle şeylerle karşılaşabilirsiniz. 

Zor bir kelime olan ‘tanımlama’ öylesine uydurulmadı. Bu tarz bir hashtagin amacı ; organizasyonu yapanın hangi şirket olduğunu tanıtmak ve tüm trafik yoğunluğunu tek bir hesapta toplamak.

Ve bunun yanı sıra herkesin katılımcıları ve yarışmanın yayılma oranını görebilmesidir.

Varyant 3 – ilgi çekme

Post, fotoğraf ya da videonuza ekleyeceğiniz açıklamalı bir hashtag sayesinde tüm dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Mesela, fotoğrafınız beyaz bir fon üzerindeyse, şu şekilde bir hashtag ekleyebilirsiniz; #beyazlaricindefoto. Ya da içinde bulunduğunuz bir organizasyonu popüler hashtaglerden birini kullanarak gösterebilirsiniz ;  #dogumgunu ya da #bekarlıgavedapartisi

Hashtag kullanımının yüzlerce kullanıcıyı bir araya getirdiği ve binlerce yeni takipçi kazandırdığı çok sayıda olay biliyorum, hatta hashtag sahibinin müşteri kazandığı durumlar da yok değil.

Hashtagleri doğru bir şekilde kullanmak

İlk iki görev olan ‘Navigasyon’ ve ‘Tanımlama’ için kendi kafanızdan bir şeyler uydurarak eklemeniz yeterli. Ancak özellikle müşterilerin ilgisini çekmek istiyorsanız, işler biraz daha zorlaşır. O zaman etrafında büyük bir hareketlilik barındırın hedef kitlenize uygun bir etiket bulmanız gerekir. 

Böyle bir durumda hashtag aramak ve seçmek için özel ve ücretsiz bir servis kullanabilirsiniz. Örneğin; 

Hashtags.org – Servis İngilizce olsa bile, Rusça kelimeleri de algılıyor ve problemsiz çalışıyor. Hashtag seçimi için kullanılan en eski servislerden biridir.

Hashtag kullanımına göre benzer analitikleri görebilmeniz açısından ve hashtagin kullanımı sırasında hangi saatlerde zirveye ulaştığını öğrenebilmeniz açısından da süperdir.

İlginç bilgi : 

2-3 kelimelik bir hashtag kullanıyorsanız, kelimeleri doğru yazmalısınız. 

Genellikle bitişik yazılırla; #kitapsatinalmaüzerinepazarlama, ya da alt çizgi ile kelimeleri ayırabilirsiniz #kitap_satin_alma_üzerine_pazarlama. 

2. Hashtagleri takipçilerin ana dilinde kullanmak daha etkilidir. Çünkü İngilizce kelimeler kullanırsanız yabancı profiller arasında gösterilme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
Ama her zaman istisnalar vardır bu nedenle İngilizce etiketler üzerine düşünmeyi de ihmal etmeyin.

3. Instagram’da hash-şarkı adlı bir kavram var. Bu, yeni takipçiler kazanmak umuduyla bir paylaşımın altına çok sayıda hashtag eklenmesidir.

Bu aslında çok işe yaramaz, çünkü tüm etiketlerde sizi görmüyorlar. Kabul edilebilir en fazla hashtag sayısı 10-15 adettir. 

4. Son yapılan araştırma verilerine dayanarak söyleyebilirim ki; içine #hashtag yerleştirilmiş #metinli #paylaşımlar insanları #kızdırıyor.

Bu nedenle hashtagleri kötüye kullanmamanızı tavsiye ederim. Hatta hashtagleri alçak gönüllülük göstererek paylaşımınızın en altına eklemenizi tavsiye ederim.  

5. Birçok kişi, düşüncesizce sadece reklam hashtagli paylaşımlar yapıyor. 

İşte özellikle bu yüzden, aynı hashtaglere sahip bir hesap ya da gruptan gelen paylaşımlar, reklam spamı olarak algılandığı için yayın akışında seyrek olarak ve çok az sayıda takipçiye gösteriliyor. Bu nedenle yaratıcılığınızı kullanın!


Author avatar
Şükran Hacı
Translate »