fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

INSTAGRAM DA MAVİ TİK NASIL ALINIR?

Instagram’da ‘mavi tik’ olarak bilinen onay işareti genellikle tanınmış kişilerde bulunuyor. Bu simge hesabın biraz daha itibarlı görünmesini sağlıyor diyebiliriz. ‘Mavi tik’ olarak bilinen onay işaretini almak için ne yapmalısınız? Sizlere biraz bundan bahsetmek istiyoruz.

İsminizin yanında o küçük simgeyi görmek istiyorsanız, kendinizi “halka açık bir figür, ünlü veya küresel bir marka” haline getirmeniz gerekir. Başka bir deyişle, gerçek bir etkileyici olmanız gerekir.

Ancak, bunu önce Instagram dışında bir platformda yapmanız gerektiğine dair bazı söylentiler var. Bu gayet mantıklı. Instagram’da birçok orijinal takipçiniz varsa, insanlar açıkçası sizi yeterince hızlı bir şekilde bulabilirler. 

Instagram, popüler olmaya başladıktan sonra tanınmış kişilere ait sahte hesapların önüne geçebilmek için ‘mavi tik’ yani onaylı hesap uygulamasına geçti. Bu simge zamanla bir statü haline gelmeye başladı.

Hesabın onaylı olması, sosyal medya platformunun bu hesabı kullanan kişinin davranışlarını onayladığı veya onu takip etmeniz gerektiği anlamına gelmiyor. Mavi tik yalnızca hesabın sahibinin gerçek olduğunu ve sahte bir hesap olmadığını gösteriyor. Instagram bu tür hesapları sürekli olarak takip edemese de kuralların çiğnenmesi durumunda mavi onay işaretini kaldırabiliyor. Peki bu onaylı hesaplar nasıl alınıyor? 

Öncelikle mavi tik alabilmeniz için şartlara bakalım;

Hesabınız özgün olmalı

Özgün olmak: Hesabınızın gerçek bir kişiyi temsil etmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra tescillenmiş bir işletme ya da kurum özelliğini gösteren hesaplar da mavi tik alma hakkına sahip olacaklardır.

Hesabınız benzersiz olmalı

Benzersiz olmak: Hesabınızın temsil ettiği kişi ya da işletmeyi benzersiz bir şekilde varlığını göstermelidir. Bir kişi ya da işletmenin sadece bir hesabı doğrulanabilir. Fakat dile özel hesaplar bu konuda bir istisnadır. Genel ilgi alanlarına yönelik hesaplar da Instagram tarafından onaylanmayan hesaplardır.

Mavi tik için eksiksiz bir profil olmalı

Eksiksiz olmak: Mavi tik işareti alabilmek için bir Instagram hesabının eksiksiz olması gerekir. Hesabınız herkese açık olmalı, biyografi bilgisi, profil fotoğrafı ve en az bir gönderiye sahip olmalıdır. Profiliniz, diğer sosyal medya hesaplarına yönlendiren bağlantıları içeremez.

Aranacak kadar tanınmış olmalı

Dikkate değer olmak: Hesabınız tanınmış, sıkça aratılan bir kişi ya da marka ve kuruluşu temsil etmelidir. Birden fazla haber kaynağında öne çıkan hesaplar incelenir ve ücretli ya da tanıtım amaçlı içerikleri inceleme kaynağı olarak kullanılmaz.

Doğrulama sürecinde asılsız ya da yanıltıcı bilgiler sunan kişiler, doğrulanmış simgelerini de kaybederler ve Instagram, hesabı silmeye yönelik başka işlemler de uygulayabilir. Bu sebeple Instagramda mavi tik almak konusunda dikkatli olmalısınız.

Mavi tik ile ilgili felsefeyi temel manada anlattıktan sonra şimdi de Instagram’da mavi tik nasıl alınır? sorusuna yanıt verelim. Konuyu adım adım anlatacağız. Bu yüzden tam şimdi Instagram hesabınıza giriş yapmanızı öneririz.

Dipnot: Instagram “Mavi Tik” için hesabınızın “İşletme Hesabı” olması gerekmektedir.

1. Adım: Hesaba Giriş Yapın

Öncelikle Instagram hesabına giriş yapmak gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre bilginizle hesaba giriş yaptıktan sonra diğer adımları uygulayabilirsiniz.

2. Adım: Ayarlara Girin

Instagram profiline giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki çizgi şeklindeki ikona tıklayıp açılan pencerenin en alt kısmında yer alan Ayarlar sekmesine tıklayıp ayarlar sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir.

3. Adım: Doğrulama İsteyin

Bu adımda Ayarlar sekmesinde yer alan Hesap kategorisinden Doğrulama İste butonuna tıklamak gerekmektedir. İlgili sekmeye tıklandığında karşımıza bir form çıkacak. Burada onaylı hesap başvurusu yapmak için doldurulması gereken daha doğrusu bilgi verilmesi lazım olan birkaç kısım var. Bunlar;

  • Kullanıcı Adı
  • Adı Soyadı
  • Bilinen Ad
  • Kategori
  • Kimlik Görseli

Hesabınızın onay için potansiyeli olduğunu düşünüyorsanız şunlara dikkat edin:

  • Instagram dışında da çevrimdışı profil oluşturun. Bu sayfalarda Instagram profilinize bağlantı vermeye dikkat edin.
  • Instagram ünlüsü olmayın. Kulağa garip gelebilir ancak Instagram, taklit edilecek kişileri onaylamak istiyor. Başka yerlerde tanınan bir markaysanız Instagram, hesabınızı onaylamaya uygun bulabilir. Kendinizi taklit edilebilecek bir konuma koymanız, onay alma ihtimalinizi artıracaktır.
  • Hesabınız aktif olsun.
  • Sahte takipçi satın almak gibi şüpheli davranışlarda bulunmayın.
  • Onay işareti için başvuruda bulunamadığınız ve onu satın alamadığınız için en iyi yol, bir dijital ajansla çalışmaktan geçiyor. Bu şekilde süreci hızlandırabilirsiniz ancak tanınmış bir kişi değilseniz reddedilme ihtimaliniz var. 
Author avatar
Şükran Hacı
Translate »