fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

KPI ve reklam İstatistikleri

KPI boş bir ifade veya bir harflerden ibaret değildir. Bunlar, reklamcılık yatırımınızın ne kadar doğru olduğunu gösterdikleri için göz önünde bulundurulması gereken göstergelerdir. Bugün bültende ana pazarlama KPI’ları hakkında konuşuyoruz ve formülleri açıklıyoruz. 

Mesela: Erdem yeni bir barın sahibi. İnsanların onun hakkında bilgi sahibi olması için bir reklam yayınladı ve 30000 bin tl harcadı. Bir hafta boyunca, kurum 100 kişi tarafından ziyaret edildi. 50 müşteri oraya dans etmeye geldi ve hiçbir şey satın almadı (gelir – 0 tl). Bir diğer 25 kişi 25 tl’den birer bira aldı (gelir – 625 tl). Ve sadece 25 kişi birkaç sipariş verdi ve ortalama 70 tl harcadı (gelir – 1750 tl). Toplam 70 sipariş vardı. Ve birçok insan gelmiş gibi görünüyor. Ama kazanç çok düşük. Reklamcılığın ne kadar etkili olduğunu nasıl anlayabilirim? 

Gerçekten de, büyük akışa rağmen, çok fazla şey kazanılmadı. İşte tam burada KPI kurtarmaya geliyor.  KPI’lar, ister reklam kampanyaları, isterse işte geçirilen saatler olsun, tüm işlemlerinizi ölçen temel performans göstergeleridir.  

Conversion Rate / Dönüşüm oranı.

Conversion Rate. Bu yazıda ilk KPI, ancak sırasına göre çok’ta önemli olmayan, dönüşüm oranı CR’dir (dönüşüm oranı). CR = hedeflenen ziyaretlerin sayısı / tüm ziyaretler ×% 100 100 kişiden 50’si bir şey satın aldı. Çok basit: CR = 50/100 ×% 100 =% 50.

Ortalama sipariş değeri

Yazar kasadan ayrılmadan AOV (average order value – ortalama sipariş değeri) veya ortalama kontrolü dikkate alıyoruz. AOV = gelir / sipariş sayısı 70 sipariş verdiler, 2375 tl kazandılar ve AOV 2375 / 70 = 34 tl oldu.

Sipariş başına maliyet / Cost Per Order

Görevi karmaşıklaştırıyoruz ve her müşterinin ve ziyaretçinin maliyetini hesaplıyoruz. Bu veriler, hangi reklam kampanyalarının etkili olduğunu ve hiç olup olmadığını anlamanıza yardımcı olacaktır. 

CPO (sipariş başına maliyet)

CPO (sipariş başına maliyet) – bir sipariş vermenin fiyatı. CPO = reklam maliyetleri / satın alma sayısı Reklam için 3 bin tl harcadı. Kasiyer, akşam 70 sipariş olduğunu söylüyor.  Sonuç: CPO = 3000 / 70 = 42 tl. AOV = 34 tl olduğuna göre, müşteri sadece pahalı değil, aynı zamanda bar için kârsız olduğu ortaya çıktı.

Olası satış başına maliyet / Cost Per Lead

Potansiyel müşteri değeri (olası satış / lead). CPL = reklam harcaması / lead Bizim durumumuzda, 100 lead vardı – dans etmeye gelen ve zaten bir şey satın alanlar. Umarım geri gelirler ve bir gün bir şey sipariş ederler. Erdemin CPL = 3000 / 100 = 30 tl.

Customer Acquisition Cost / Müşteri Edinme Maliyeti

Customer Acquisition Cost / Müşteri Edinme Maliyeti. Müşteri çekmenin maliyeti. CAC = reklama harcanan para / çekilen müşteri sayısı Her müşterinin (bir şey satın alanlar) fiyatı 3000 / 50 = 60 tl. CPO’dan bile daha kötü. Verimliliği hızlı ve formülsüz olarak nasıl değerlendirebilirim? 

Bu reklamın etkinliğini sadece yüzeysel olarak değerlendirmeye yardımcı olur ve tüm karmaşık kelimelerin ve formüllerin atılması gerektiği anlamına gelmez. 

Satışın büyümesi

Belki de bu bir reklam kampanyasının başarısını değerlendirmenin en iyi yoludur. Hayır işlerinin olduğu durumlar hariç. Ancak bu durumda bile, sosyal çevreye oynayabilir, çünkü insanlar sosyal projeleri sever.  Ve her şey iyi olurdu, ama gerçek geliri hesaplamayı unuttuk! 

Lifetime value/Customer Lifetime Value

Kazanılan 2775 tl, harcanan 3000 bini çıkarıyoruz. Ve voila – Erdem eksiye çalışmış. Para saymaya devam ediyoruz  

Yaşam boyu değer veya Müşteri Yaşam Boyu Değeri / Lifetime value or Customer Lifetime Value

Kulağa karmaşık geliyor, ancak bu reddetmek için bir neden değil. Çünkü bu KPI tüm yatırımlarınızın karlılığını ölçer. LTV = ortalama fatura × satın alma sıklığı × ilişki süresi Ortalama fatura 34 tl. Bar, ayda üç kez oraya gitmek birkaç kişi tarafından beğenildi.

Erdem, bu aşkın en az üç yıl hayatta kalacağını ve barın altı ay içinde kapanmayacağını umuyor. Toplam: LTV = üç yıl boyunca 34 × 36 × 3 = 3672 tl Ancak, bu kadar yakın iletişim kurmaya devam etmeniz durumunda sadece bir tahmindir. Daha fazla veri olduğunda, başka bir formül kullanabilirsiniz – gerçekliğe daha yakın olacaktır. LTV = ortalama çek × aylık ortalama satın alma sayısı × ortalama çek miktarındaki kâr payı × ortalama kullanıcı ömrü Erdemin barı daha yeni açıldı. Ve sayıları icat etmek kötü bir iştir. 

Return On Marketing Investment / Pazarlama Yatırımının Geri Dönüşü

Return On Marketing Investment / Pazarlama Yatırımının Geri Dönüşü. Pazarlama yatırım getirisi. Bu gösterge, bütçenizi gelecek yıl veya hatta bir ay için planlamanıza yardımcı olur. ROMI = (reklam geliri – pazarlama bütçesi) / pazarlama bütçesi ×% 100 Yatırımcılar benzer bir formül kullanıyor ve her şey kendi dillerinde anlaşılır: alınan paradan, harcanan parayı çıkarıyoruz, yatırım miktarına bölüyoruz ve% 100 ile çarpıyoruz. Sonuç olumluysa, doğru yatırım yaptılar. Olumsuz ise – yatırım yapmayın ve arkadaşlarınıza tavsiye etmeyin. Pazarlamada her şey aynıdır. 

Erdemin pazarlama bütçesi haftada 3 bin. Hafta boyunca, barın kasasına 2375 tl para giriyor. Bu nedenle, ROMI = (2375 – 3000) / 3000 ×% 100 =% -20.8. İç karartıcı görünüyor. Erdemin yeni bir pazarlamacı araması gerekiyor! Ancak bu gösterge herkes için uygun değildir. Örneğin, araba satıyorsanız, böyle bir göstergeyi hesaplamak çok zor olacaktır. Çünkü insanlar her gün, hatta her ay araba almıyorlar. Bu büyük bir satın almadır ve bu gibi durumlarda bir kişi çok, çok uzun bir süre düşünebilir. 

Reklam Maliyetlerinin Payı belirli bir reklam kampanyasının ne kadar para getirdiğini gösterir. RMP = (reklam maliyetleri / reklam geliri) ×% 100 Erdem reklam için 3 bin tl harcadı ve ondan 2375 tl kazandıysa, RMP = (3000 / 2375) *% 100 =% 1.3. Negatif ROMI’den daha iyidir. Ama yine de çok kötü. 

Sitedeki reklam kampanyaları için KPI’yı düşünüyoruz. Erdemin barı nihayetinde, yeni pazarlamacının önceki uzmanın yaptığı gibi sadece Erdemin bütçesini tüketmekle kalmayıp yeniden hedefleme için temel toplamasına yardımcı olan bir web sitesi var. Bu nedenle, KPI sisteminde yeni göstergeler görünür.

Cost per Click / Tıklama başına maliyet

Cost per Click / Tıklama başına maliyet. Ortalama tıklama başına maliyet. Zaten reklam ofisine kurulabilir. Bir ziyaretçi için tam olarak ne kadar ödemek istediğinizi biliyorsanız, bu kullanışlıdır. CPC = reklam harcaması / dönüşümü. Pazarlamacının tavsiyesi, reklamnan geçişler iyi bir şey, ancak yalnızca hedef kitleye ait olmaları durumunda. 

Cost per Mille CPM / 1000 bakiş başına maliyet.

Rastgele kişilerin ziyaretleri için ödeme yapmak istemeniz olası değildir. İsabeti kontrol etmek için hedef işlemi değerlendirin. Erdemin durumunda, bu bir masa rezervasyonu veya bar menüsüyle bir sayfayı ziyaret etmesi oluyor. 1000 bakiş başına maliyet / Cost per Mille CPM = Reklam Maliyeti / Gösterim sayısı × 1000 Pazarlamacının tavsiyesi, imaj reklamcılık için önemlidir, çünkü gösterimler ne kadar ucuz olursa, erişim o kadar büyük olur. Her iki KPI için verileri birleştirirseniz, tıklanabilirliğin bir göstergesi olan CTR (click through rate) (tıklama oranı) hesaplayabilirsiniz. CTR ne kadar yüksek olursa, reklam o kadar ucuz ve etkili olur. CTR = dönüşümler / gösterimler ×% 100 Hemen çıkma oranı Hemen çıkma oranı Sitede yalnızca bir sayfayı kaç kişinin görüntülediğini veya 15 saniyeden az harcadığını gösterir – bu tür ayarlar manuel olarak ayarlanabilir veya standart olanları kullanabilir.

Bu tür ziyaretçilerin potansiyel alıcılar olarak algılanması zordur. Hemen çıkma oranı = 1 sayfayı görüntüleyen ziyaretçi sayısı / ziyaretçi sayısı ×% 100.

Hangi KPI’lar KPI değildir

Takipçi sayısı. SMM bu göstergeden başladı, ancak şimdi tamamen güncel değil. İlk olarak hile yapmayı öğrendiler. İkincisi, seyirci sürekli güncellenir: biri gelir, biri ayrılır. Ve 5 bin aktif kullanıcıyla kalmak, hiçbir şey satın almayan, faydalarını okumayan 10 binden daha iyidir. Beğenme / yorum sayısı / gönderiler Bu göstergeler de aldatılabilir. Diğer KPI’larla birlikte ve katılımı değerlendirmek için iyidirler, ancak kendi başlarına bir şey vermezler veya söylemezler. 100 beğeniniz var, peki satış var mı?  

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »