fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Kişisel marka nedir ve ne işe yarar.

Marketing Zen Group pazarlama grubunun kurucusu ve CEO’su Shama Hyder, Forbes için birkaç kişi için güçlü bir kişisel marka oluşturma kurallarını belirledi. Hyder’e göre, aslında, genel olarak “Dijitalleşme” sırasında hemen hemen herkesin kişisel bir markası var – iki yaşın altındaki çocukların% 90’ı zaten ağda kendi “ayak izine” sahip – ve aslında sorun şu: kişisel bir marka yaratma ve onu nasıl geliştireceğimiz.

 1. İlk olarak, Haider, kişisel bir marka geliştirmek isteyen birinin kendini bir marka olarak düşünmeye başlaması gerektiğini söylüyor. Markanın sahibinin hangi derneklerle ortak çalışmalar yapabileceğini anlamaya çalışın. Hangi alanlarda uzman olarak kabul edilmek istediğini anlayın. Aynı zamanda, o kişinin hala bir insan olduğunu ve bir ürüne dönüşmeye çalışmadığını bilmek önemlidir.
 2. İkincisi, Shama Hyder’e göre, kişisel bir marka oluşturmaya karar veren herkes, yorumları okumak ve bu yorumlara yanıt vermek önemlidir.
 3. Ayrıca kendi web sitenizi oluşturmanız gerekir. Bu, sahibi hakkında bilgi almalarına ve ağda ön planda olmanıza yardım edecektir.
 4. Buna ek olarak, Haider, okuyucuların bir bloga veya yazarın kişisel sayfasına abone olmasını sağlayacak bir şey olan kitleye değerli içerik oluşturmanızı önerir. Bu tür içerikler, oluşturulan markanın temasını da yansıtmalıdır. Twitter veya Facebook’taki herhangi bir gönderi, kişinin başkalarının zihninde yer almayı planladığı görüntüye karşılık gelmelidir.
 5. Diğer markalarla dernekler oluşturarak kişisel bir markayı güçlendirebilirsiniz. Örneğin, iş yerinden, güçlü bir markaya sahip olan meslektaşlardan veya tamamlanmış bir üniversiteden başlayabilirsiniz.
 6. Haider’ın işaret ettiği son nokta, kişisel bir marka etrafında bir hikaye yaratmaktır. İnsanlar, onun görüşüne göre, kişisel deneyimlerle ilgili şeyler tarafından her zaman büyülenir-ve bu kişisel bir marka inşa ederken yandan eğlenceli olabilir.

Ne ve neden

Kişisel bir markanın değerini anlamak için kendinize sadece bir soru sorun: “Kimden satın alıyorsunuz?”. Net cevap: “Şirketten”.

Ama aslında ne alırsanız alın, hep insanlardan alıyorsunuz. B2B alanında bile, çünkü telefonun diğer ucunda bir kişi oturuyor. Bu her yerde böyle.  Size bu aksiyonun gerçek örneklerini anlatacağım:

 1. Onarım yaparsak, arkadaşlara- şirkete değil, ustaya tavsiyelerde bulunmalarını isteriz;
 2. İş promosyonuna yatırım yaparsak, şirkete değil iyi bir pazarlamacıya sorarız;
 3. Bir kürk manto satın alırsak, onları İtalya’dan taşıyana değil onun sergilendiği showrooma bakarız;
 4. Çiçek satın alırsak, öncelikle taze olanları satacak olan satıcıya gidiyoruz.

Bu şekilde Yüzlerce vaka var. Ama sanırım okurken, neden kişisel bir markaya ihtiyacınız olduğunu ve avantajlarını anlıyorsunuz.

Ve ayrıca ana fikir – insanlar insanlardan satın alıyor. Dahası, sadece sahibi değil, aynı zamanda yerel olabilecek tüm çalışanlardan değil, kişisel markalardan da bahsediyoruz (örnek 4).

Bu uzun zaman önce başladı. Örneğin, tüm tavernalar sahiplerinden sonra seçildi. Çünkü herkes en iyi ale’yi kimin pişirdiğini biliyordu. Ve sadece 90’larda, tüketicinin LLC veya IP’nin güvenilir olduğu fikrinden ilham aldığı vurgulama hatası vardı. Bu uzun sürmese de, tüm bu örgütlerin fındık gibi alkışlamaya başladığı ana kadar. Ve kimse sonunu getiremedi.

Bu arada, tüm mobil operatörlerin reklamlarında yıldızları boşuna kullanmadığını lütfen unutmayın. Bu tür kişisel markaları- Satın alın mesajı verirler. Zaten alıcıya güven veren kişidir. Yani, güven satın alma için ana kriterdir. Sonuçta, güvenirsek her şeyi satın alabiliriz. Tersine, güven kaybedilirse en iyi teklifle bile gelseler reddederiz.

Marka yaratmanın temel amacı

Kişisel bir marka yaratmanın ana hedefi ve tanıtımı şöhret değil. Bunu UNUTMAYIN! Asıl amaç paradır. Kişisel bir marka geliştirmenin size nasıl para kazandıracağını anlamıyorsanız, durun.

Parasal bir amaç olmadan, her şey hızla unutulur. Yapacağınız şey bir hobi olmalı. Ve her hobi düzenli değildir ve çoğunlukla zorluklar ortaya çıktığında sona erer.

İş dünyasında “hedef önemliyse” hiçbir boşluk yoktur. Kişisel markanızdan nasıl para kazanacağınıza karar vermenizi kolaylaştırmak için size birkaç çözüm sunacağım. Ve size en iyisinin bile en iyisi olduğunu göstereceğim;

 1. Hizmetlerinin veya mallarının satışı (türün klasiği);
 2. Tanıdıklarınızdan para kazanma (insanlar arasında işlemlerin bir yüzdesini alma);
 3. Öneriler ( tavsiye edilen )

İşte hepsi bu. Çok değil. Ama sadece bir ilk puanın değeri nedir?! Her şeyi söylerdim. Seni Scrooge McDuck gibi zengin yapacak.

Bu nedenle, tavsiyem nereden başlayacağımızdır: şu anda ürünleriniz üzerinde düşünün (istişareler, eğitim veya fiziksel ürünler olsun) ve bunları nasıl satacağınızı bile bilmiyor olabilirsiniz. Ancak, herhangi bir senaryoda, ürünleriniz olmasa bile, kişisel bir marka aracılığıyla, herhangi bir krizde her zaman ayakta kalacaksınız.

Kişisel bir marka zaman içinde değer kaybetmeyen bir şeydir, ruble döviz kuru değildir. Kişisel bir markayı tanıtır ve geliştirirseniz, sonsuza kadar çalışacaktır. Veya klasiklerden alıntı yaparak: “Önce bir isim için çalışıyorsunuz. Ve sonra isim sizin için çalışıyor. ”

Örneğin, SpaceX sadece bir uzay şirketi değil, aynı zamanda mühendislik dehasının da sembolüdür. SpaceX’in kurucusu Elon Musk, güçlü bir kişisel markanın en iyi örneğidir. Fikirleri ile dünyadaki en romantik iş adamı-mühendis statüsünü kazandı. Sunduğu – Tesla, SpaceX, PayPal – müşteriler için olağanüstü.

Bir bakıma herkesin kişisel bir markası var. Sadece birçoğu gelişmiyor. Bir arkadaşınız iyi bir düğün fotoğrafçısı veya fitness eğitmenini tavsiye ederse, o markalar iyidir. Küçük ama etkili.

Kişisel marka geçmişi

Bu tez ilk kez Napoleon Hill tarafından “Düşün ve Zengin ol” kitabında (1937) oluşturuldu. Bu konu şimdilerde çok popüler, çünkü sosyal ağlar ve medya hayata çok entegre. Çevrimiçi ortamda bir bireyin güvenilirliği, gerçek dünyadan daha önemlidir.

Halbuki eskide , bilgi alanının tamamen farklı olduğu kişisel markalar vardı. Örneğin: Nikola Tesla, Henry Ford, Leonardo da Vinci, Mozart, Dostoyevski, Ivan Aivazovsky. Tabii ki, isimlerini pazarlama için kullanmadılar, ama kesinlikle şimdi yapabilirlerdi.

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »