fbpx
Yukarı kaydır

Koyu

Açık

Koyu

Açık

Temasta olmak
Mecidiyeköy Mah. Büyükdere Cad. Bentek İş Merkezi No: 47, Kat: 6 Ofis: 604,
info@choicedigital.net
Ph:+90 552 683 68 58

Telegram’da ortak PR çalışma kuralları.

Gece yazmayın!

 • Kanalın yazarını (bloggerı) ortak bir PR çalışmasına davet etmeden önce kitlesi hakkında bilgi edinin. Burada bizi ilgilendiren şey postların paylaşım zamanıdır. Eğer yazar saat 10:00 – 18:00 arasında paylaşım yapıyorsa, büyük bir olasılıkla; 
 • sizinle aynı saat diliminde yaşıyordur, gecenin 3’ünde yazmanıza gerek yok. Aksi takdirde potansiyel partnerinizi kızdırabilir ve kitle tanıtımı için iyi bir platformdan mahrum kalabilirsiniz. 
 • Eğer kanal sahibi gece paylaşım yapıyorsa, muhtemelen, başka bir ülkede yaşıyor ya da farklı bir yaşam stili vardır.Bu nedenle gece yazabilirsiniz. 
 • İdeal opsiyon: PR yapmak istediğiniz kanala abone olun ve kanal sahibi bir paylaşım yaptıktan hemen sonra ona yazın. 

Ortak PR yapmak istediğiniz kanalın linkini belirtin

 • Telegram – öncelikle bir mesajlaşma (messenger) programıdır. Her gün arkadaşlarınıza, ailenize, iş arkadaşlarınıza ve kayıtlı olduğunuz grup üyelerine yüzlerce mesaj gönderebiliyorsunuz.
 • Aynı zamanda kanallarda paylaşılan yeni postlar için de bildirimler alabiliyorsunuz. Ortak PR teklifinde bulunurken bunu unutmayın. Muhtemelen teklifinize hemen cevap almanız düşük bir ihtimal. En iyi ihtimalle, cevap aynı gün içerisinde akşam geliyor. 
 • Ayrıca ortak PR çalışmasını aktif bir şekilde kullanıyorsanız ve bir günde 5 ya da daha fazla teklif gönderirseniz, karşılıklı reklam için teklifinize yanıt veren yazarın hangi kanala ait olduğunu unutabilirsiniz. Utanç verici bir duruma düşmemek ve kanalın yazarını kızdırmamak için mesajda iki kanalın da linkini belirtin: kendi kanalınız ve PR yapmayı planladığınız topluluğun yazarının kanalı.

Doğal (native) reklam teklif edin

 • Toplu takipten çıkmalara maruz kalmamak için, PR’ını yapmak istediğiniz kanal ya da topluluğunuzun reklamını doğal(native) yapın. En azından kısmen… Native reklam, kanalınızın içerik satırlarında doğal görünen reklamlardır. 
 • Klasik reklam, içeriğinde bir çağrı barındırır, ancak Native reklam okuyuculara ilginç materyaller ve yazarla bağlantı linki sunar. Paylaştığınız materyal gerçekten faydalıysa, takipçiler kanal yazarının topluluğunu ziyaret ediyor ve abone oluyorlar.

Telegram’da native reklam mesajları üç yöntemde kullanılabilir. 

 1. Topluluk yazarının hazırladığı bir materyal + yazarın kanalı hakkında bir hatırlatma.
 2. Takipçilerin enteresan bulacağı bir site, bot ya da uygulama hakkında bir post + kanal kurucusu hakkında bir hatırlatma.
 3. Tipik bir topluluk postu + post hakkında daha detaylı bilgi alınabilecek kanalı hatırlatma.

Native reklam postları, partnerinizin topluluğundaki takipçilerin de ilgisini çeker. Bunun yanı sıra, kendi kanalınızın takibini bırakan kullanıcı sayısının azalmasına yardımcı olur. 

Farklı opsiyonları olan reklam metinleri kullanın. 

 • Her koşulda, ortak PR yapmak istediğiniz kanalın takipçileri ile kendi topluluk kitleniz arasında büyük bir çapraz yüzde olacaktır. Bu nedenle her abone hesaba katılır. 
 • Reklam metnini değiştirip takipçilerin vereceği reaksiyonu gözlemleyin. 
 • Üç farklı kanalda paylaşılan reklamlardan biri size 30 kişi getirdiyse o zaman reklamı değiştirmekte fayda var.  Bunun yanı sıra reklam metnini yazarken, partner kanalın spesifikasyonlarını da hesap edin.

Ortak PR çalışması başlattığınız partneriniz reklam metinlerini kendisi yazıyorsa, mutlaka siz bir paylaşım yapmadan önce bunları inceleyin.

Author avatar
Şükran Hacı
Translate »